Laboratoria Przyszłości – wideo w edukacji

Kurs dla osób chcących samodzielnie tworzyć proste materiały wideo do promocji produktów i usług. Zaprosimy Cię do zaaranżowanego studia, gdzie pod okiem zawodowców, na profesjonalnym sprzęcie będziesz sam nagrywać, oświetlać, montować, dodawać grafiki i tworzyć swoje własne filmy wideo. Na 2-dniowym kursie otrzymasz całą praktyczną wiedzę potrzebną na start.
Kurs stacjonarny

Wideo w biznesie

 1. Cena z dofinansowaniem: 0 zł
  bez: 2720 zł (170 zł/h)

 2. 16 godz. dydaktycznych

 3. Warsztaty – z użyciem profesjonalnego sprzętu

 4. Od podstaw

 5. Egzamin – tak
  Certyfikat – tak, drukowany
  Materiały szkoleniowe – tak, drukowane

 6. Dofinansowanie do 100 proc.

Czego się nauczysz?

Szczegółowe poznanie sprzętu foto, wideo i zagadnień technicznych związanych z produkcją wideo.

Poznanie różnych formatów filmów internetowych: wideo-zaproszeń, wywiadów, video-postów, materiałów promocyjnych, prostych reklamówek, filmów instruktażowych i innych.

Podstawy tworzenia krótkich scenariuszy wideo, a także koncepcji wizualnych i tekstów promocyjnych.

Nauka podstaw języka filmowego i opowiadania obrazem: kadry, ujęcia, ruch kamery, sekwencje filmowe.

Poznanie roli i podstawowych ustawień światła, dźwięku, a także prowadzenia osób występujących w wideo.

Nauka montażu filmowego: ścieżek wideo oraz audio. Animacje, podpisy, loga, dodawanie muzyki, komentarzy, efektów.

Poznanie popularnych formatów eksportu wideo.

Kwestie praw autorskich i praw do wizerunku. Publikowanie własnych prac w Internecie.

Korzystanie z banków ujęć wideo, fotografii, materiałów graficznych i muzyki.

Program

Zanim zaczniesz filmować, nauczysz się podstawowych reguł ustawiania kadrów. Zwrócimy uwagę na kompozycję, pierwszy, drugi i trzeci plan. Znajomość tych zasad to najważniejszy krok, aby Twoje wideo nabrało profesjonalnego wyglądu.

Kompozycja kadru: kompozycja otwarta, zamknięta, trójpodział, złoty podział, linie prowadzące i inne.

W filmie dźwięk jest równie ważny, a czasem nawet ważniejszy, niż obraz. Dlatego w czasie filmowania musisz zadbać o znakomitą jakość dźwięku. W czasie szkolenia poznasz różne rodzaje mikrofonów służących do pracy na planie wideo.

Urządzenia: mikrofony krawatowe, kierunkowe, przewodowe i bezprzewodowe, rekordery.

Rejestracja dźwięku: w warunkach dobrych / w warunkach trudnych. Nagranie jednej osoby oraz nagranie rozmowy kilku osób.

Aby Twój film był naprawdę świetny, musisz zrozumieć i opanować sposoby operowania światłem. W tym module dowiesz się jak i kiedy korzystać z dodatkowego oświetlenia, zrozumiesz znaczenie temperatury barwowej. Nauczysz się ustawiać lampy, poznając najbardziej popularne sposoby oświetlenia planu wideo.

Światło: rodzaje i charakterystyka oświetlenia: temperatura barwowa, światło miękkie – twarde.

Rodzaje lamp filmowych: reporterskie, studyjne, blendy, oświetlenie tradycyjne, a nowoczesne lampy LED.

Najczęstsze sposoby ustawienia świateł: jedno-, dwu-, trzy- i czteropunktowe oświetlenie planu.

Czas na wykorzystanie profesjonalnych kamer, mikrofonów, świateł i osprzętu. W tym ćwiczeniu wykorzystasz zdobytą wiedzę i nagrasz krótką wypowiedź osoby mówiącej do kamery. To często używany format wideo, może to być np. zaproszenia na event, zapowiedź promocji, krótki wywiad czy swobodna wypowiedź na dowolny temat.

A więc staniesz za kamerą jako operator, ustawisz kadr, wybierzesz tło, podłączysz mikrofon, ustawisz światła i przeprowadzisz całe nagranie.

Większość z profesjonalnych programów montażowych opiera się o ten sam schemat i bardzo podobny interfejs. Programy te wydają się bardzo skomplikowane, w rzeczywistości łatwo nauczyć się ich podstawowych funkcji i ustawień.

W tym module wykorzystasz nagrany przez siebie wywiad lub wypowiedź, dodasz muzykę, belkę z podpisem, logo i ujęcia przebitkowe ilustrujące temat. W ten sposób zrobisz swój pierwszy krótki film.

Montaż: najpopularniejsze programy do montażu – płatne i bezpłatne.

Schemat programów edycyjnych: importowanie materiałów, linia czasu: ścieżki wideo i dźwięku, monitor, okno efektów.

Podstawowe ustawienia: ustawienia projektu i eksportu.

Czy można zrobić dobry film smartfonem? Czym różnią się tańsze kamery od tych droższych? Dlaczego wśród filmowców popularne są cyfrowe aparaty fotograficzne? Dzięki wiedzy zdobytej w tym module odpowiesz sobie na pytanie: jaki sprzęt powinienem skompletować do swoich potrzeb.

Sprawdzisz też zawartość walizki filmowca, w której znajdą się takie urządzenia jak: obiektywy, mikrofony, statywy, stabilizatory, lampy, filtry, karty, baterie, kable i wiele innych akcesoriów.

Kamery: smartfony, kamery wideo, lustrzanki DSLR, bezlusterkowce.

Optyka: urządzenia z wymienną optyką i bez. Rodzaje obiektywów, zoomy i stałoogniskowe, stabilizacja optyczna, najważniejsze filtry. Jak pracować z obiektywami.

Stabilizacja: statywy, statywy naramienne, gimbale, slidery.

Pozostały osprzęt: torby, baterie, karty, kable, ładowarki i inne.

W tym module nauczysz się najważniejszych pojęć filmowych. Wiedza ta pozwoli Ci zrozumieć, że tworzenie wideo jest czymś dużo więcej niż poprawnym obsługiwaniem sprzętu: jest umiejętnością wpływania na wyobraźnię, myśli i emocje widzów – przy pomocy wielu różnych środków filmowych.

Punkt widzenia kamery: perspektywa żabia, niska, normalna, wysoka, ptasia.

Różne sposoby kadrowania: kadry totalne, szerokie, średnie, amerykańskie, bliskie, portret i detal.

Ruch obiektów i kamery: najazdy, odjazdy, transfokacja, panoramy i inne.

Opowiadanie obrazem: kadr – ujęcie – scena – sekwencja – film.

W tym module nauczysz się tworzyć historie za pomocą samych obrazów, sugestywnie przekazywać informacje i pokazywać własny punkt widzenia. Najpierw stworzysz scenopis krótkiego wideo, po czym staniesz za kamerą, aby zrealizować swój pomysł.

Opowiadanie obrazem: tworzenie scenopisu krótkiego wideo.

Tworzenie zdjęć w praktyce: panowanie nad planem zdjęciowym. Umiejętność operowania kamerą, poruszania się i przewidywanie zdarzeń.

Ustawienia techniczne sprzętu: jakość HD/4K, klatkaż, iso, przysłona, głębia ostrości, balans bieli.

Pracujesz na profesjonalnym sprzęcie, montując ujecia wcześniej nagrane przez siebie. W tym module nauczysz się w pełni korzystać z potencjału programów montażowych. Montując, samemu zobaczysz jak wszystkie elementy: ruch kamery, światło i dźwięki łączą się ze sobą w jedną całość. Po dodaniu plansz, napisów, animacji i muzyki ujrzysz swój gotowy profesjonalnie zrobiony materiał wideo.

Opowiadanie obrazem: montowanie ujęć i scen w jedną spójną sekwencję.

Dźwięk: rola muzyki i efektów dźwiękowych. Synchronizacja ścieżek.

Napisy, animacje, efekty: zakładanie masek, tworzenie napisów, dodawanie logotypów, dodawanie animacji i plansz.

Popularne formaty eksportu: Przygotowanie materiałów na potrzeby różnych mediów społecznościowych.

W tym module dowiesz się ważnych informacji prawnych: a więc kogo i kiedy możesz filmować, a także skąd brać legalne materiały audio i wideo potrzebne do tworzenia swoich produkcji.

Prawo: co wolno, a czego nie wolno filmować.

Umowy i licencje: Kwestie praw autorskich i praw do wizerunku. Banki legalnej muzyki, ujęć i grafik.

Warunki

Szkolenie od podstaw, nie są potrzebne żadne umiejętności ani doświadczenie. Szkolenie kończy egzamin teoretyczny, sprawdzający nabyte umiejętności, a także w części praktycznej: stworzony przez Ciebie osobiści materiał wideo. Po zaliczeniu egzaminu otrzymasz Certyfikat sygnowany przez Fundację Rozwoju Kinematografii. Otrzymasz także materiały szkoleniowe w wersji drukowanej.

Organizator: Leon Studio – inicjator Cyfrowo Mocnych

Leon Studio to firma obecna w Polsce od roku 2002. Realizujemy filmy promocyjne, reklamowe, szkoleniowe, a także streamingi live. Produkujemy też reportaże, filmy dokumentalne i fabularne.

Od wielu lat prowadzimy własne autorskie „Warsztaty na planie filmowym”. W czasie naszych warsztatów korzystamy z profesjonalnego sprzętu filmowego: kamer, obiektywów, świateł, mikrofonów, którymi posługują się nasi kursanci.

Cyfrowo Mocni to system szkoleń, który stworzyliśmy w związku z gigantycznym rozwojem technologii: każdy z nas ma aparat fotograficzny i kamerę w swoim smartfonie, a brakuje prostych, krótkich szkoleń, jak tych narzędzi dobrze używać w biznesie.