Jak przygotować się do połączenia w transmisji live

Dostałeś zaproszenie do udziału w internetowej debacie LIVE? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak się technicznie przygotować do takiej rozmowy.

Profesjonalne transmisje realizowane ze studia tylko z pozoru przypominają wideo-rozmowy na zoomie czy w podobnych aplikacjach. W rzeczywistości stosuje się w nich zupełnie inną technologię, a nad transmisją czuwa cały sztab ludzi: reżyser, realizatorzy wizji, dźwiękowcy, osoby od światła, operatorzy kamer i wielu innych. Dzięki temu osoby uczestniczące w transmisji są prawidłowo oświetlone, dobrze skadrowane i dobrze ich słychać. Dlatego warto przygotować się do transmisji – aby w ich towarzystwie wypaść równie korzystnie. 

Komórka czy laptop?

Zdecydowanie laptop (lub komputer stacjonarny z kamerą nad ekranem). Laptop zapewnia stabilny, nieruchomy kadr, który można poprawnie  skomponować. Widzowie nie lubią, gdy obraz się trzęsie. 

Poziom czy pion?

Jeśli nie masz laptopa i zdecydujesz się na komórkę, to zalecamy ustawienie jej na małym statywie lub półce, aby nie trzymać jej w ręku. Widzowie nie lubią, gdy kamera się trzęsie. Połóż telefon bokiem, aby obraz był poziomy. Uważaj też, aby nie zakrywać mikrofonu. 

Łącze internetowe

To najważniejszy element Twojej transmisji. Dla widzów nie ma nic gorszego, niż urywające się zdania i znikający obraz. Sam też tego nie lubisz, prawda? Dlatego zadbaj o dobry i stabilny internet. Jeśli masz taką możliwość, połącz się z siecią poprzez kabel LAN. Jeśli używasz wi-fi, staraj się być blisko rutera (niewielkiej skrzyneczki, które rozsiewa sieć internetową w pomieszczeniu). 

Światło

Zadbaj, by Twoja twarz była dobrze oświetlona ładnym miękkim światłem, np. z okna lub stojącej w pewniej odległości lampy. Tło za Tobą powinno być nieco ciemniejsze i dobrze, gdy jest to jakaś przestrzeń, np. wnętrze pokoju lub biura. 

Kadr

Kamera powinna być na wysokości oczu. Więc jeśli używasz laptopa, ustaw go wyżej, podstawiając np. książki. Stosuj zasadę trójpodziału: a więc niech Twoje oczy będą na linii 2/3 wysokości ekranu.

Dźwięk

Dźwięk jest o wiele ważniejszy niż obraz. Widzowie akceptują słabsze warunki połączeń internetowych, a nawet chwilowe zanikanie obrazu, ale gdy dźwięk jest niewyraźny lub pojawia się echo – tracą zainteresowanie wypowiedzią. Dlatego skorzystaj ze słuchawek i mikrofonu, które ograniczają występowanie zakłóceń. 

Komunikacja

W czasie transmisji miej przy sobie zapasowe urządzenie do komunikacji, np. telefon lub inną aplikację – po to, aby móc awaryjnie kontaktować się z realizatorami transmisji. 

Przygotowanie

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w wystąpieniach przed kamerą, przygotuj siebie plan wypowiedzi, a przynajmniej początek tego, co chcesz powiedzieć. Miej też przed sobą kartkę z długopisem, aby zapisać pojawiające się wątki lub ewentualne pytania. 

Próba techniczna

Próba służy sprawdzeniu, czy wszystko prawidłowo działa. Pamiętaj, aby w czasie próby korzystać z tego samego pomieszczenia, urządzenia i łącza internetowego, co w czasie rzeczywistej transmisji. 

Powodzenia!

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *