Ekspert wideo

Praktyczna nauka samodzielnego tworzenia treści wideo: od kwestii technicznych, poprzez dobór sprzętu, naukę języka filmowego, aż po samodzielne tworzenie krótkich wideo, wraz z ich publikacją w Internecie, np. w serwisach społecznościowych. Warsztaty przeznaczone są dla osób, które chcą w znaczącym stopniu podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i rozwijać się w social media video.
Kurs stacjonarny

Ekspert wideo

 1. Cena z dofinansowaniem: 0 zł
  bez: 6 400 zł (160 zł/h)

 2. 40 godz. dydaktycznych

 3. Warsztaty – z użyciem profesjonalnego sprzętu

 4. Od podstaw

 5. Egzamin – tak
  Certyfikat – tak, drukowany
  Materiały szkoleniowe – tak, drukowane

 6. Dofinansowanie do 100 proc.

Czego się nauczysz?

Szczegółowe poznanie sprzętu foto, wideo i zagadnień technicznych związanych z produkcją wideo.

Poznanie różnych formatów filmów internetowych: wideo-zaproszeń, wywiadów, video-postów, materiałów promocyjnych, prostych reklamówek, filmów instruktażowych i innych.

Podstawy tworzenia krótkich scenariuszy wideo, a także koncepcji wizualnych i tekstów promocyjnych.

Nauka podstaw języka filmowego i opowiadania obrazem: kadry, ujęcia, ruch kamery, sekwencje filmowe.

Poznanie roli i podstawowych ustawień światła, dźwięku, a także prowadzenia osób występujących w wideo.

Nauka montażu filmowego: ścieżek wideo oraz audio. Animacje, podpisy, loga, dodawanie muzyki, komentarzy, efektów.

Poznanie popularnych formatów eksportu wideo.

Kwestie praw autorskich i praw do wizerunku. Publikowanie własnych prac w Internecie.

Korzystanie z banków ujęć wideo, fotografii, materiałów graficznych i muzyki.

Nauka zaawansowanych technik montażu wideo.

Program

Zanim zaczniesz filmować, nauczysz się podstawowych reguł ustawiania kadrów. Zwrócimy uwagę na kompozycję, pierwszy, drugi i trzeci plan. Znajomość tych zasad to najważniejszy krok, aby Twoje wideo nabrało profesjonalnego wyglądu.

Kompozycja kadru: kompozycja otwarta, zamknięta, trójpodział, złoty podział, linie prowadzące i inne.

W filmie dźwięk jest równie ważny, a czasem nawet ważniejszy, niż obraz. Dlatego w czasie filmowania musisz zadbać o znakomitą jakość dźwięku. W czasie szkolenia poznasz różne rodzaje mikrofonów służących do pracy na planie wideo.

Urządzenia: mikrofony krawatowe, kierunkowe, przewodowe i bezprzewodowe, rekordery.

Rejestracja dźwięku: w warunkach dobrych / w warunkach trudnych. Nagranie jednej osoby oraz nagranie rozmowy kilku osób.

Aby Twój film był naprawdę świetny, musisz zrozumieć i opanować sposoby operowania światłem. W tym module dowiesz się jak i kiedy korzystać z dodatkowego oświetlenia, zrozumiesz znaczenie temperatury barwowej. Nauczysz się ustawiać lampy, poznając najbardziej popularne sposoby oświetlenia planu wideo.

Światło: rodzaje i charakterystyka oświetlenia: temperatura barwowa, światło miękkie – twarde.

Rodzaje lamp filmowych: reporterskie, studyjne, blendy, oświetlenie tradycyjne, a nowoczesne lampy LED.

Najczęstsze sposoby ustawienia świateł: jedno-, dwu-, trzy- i czteropunktowe oświetlenie planu.

Czas na wykorzystanie profesjonalnych kamer, mikrofonów, świateł i osprzętu. W tym ćwiczeniu wykorzystasz zdobytą wiedzę i nagrasz krótką wypowiedź osoby mówiącej do kamery. To często używany format wideo, może to być np. zaproszenia na event, zapowiedź promocji, krótki wywiad czy swobodna wypowiedź na dowolny temat.

A więc staniesz za kamerą jako operator, ustawisz kadr, wybierzesz tło, podłączysz mikrofon, ustawisz światła i przeprowadzisz całe nagranie.

Większość z profesjonalnych programów montażowych opiera się o ten sam schemat i bardzo podobny interfejs. Programy te wydają się bardzo skomplikowane, w rzeczywistości łatwo nauczyć się ich podstawowych funkcji i ustawień.

W tym module wykorzystasz nagrany przez siebie wywiad lub wypowiedź, dodasz muzykę, belkę z podpisem, logo i ujęcia przebitkowe ilustrujące temat. W ten sposób zrobisz swój pierwszy krótki film.

Montaż: najpopularniejsze programy do montażu – płatne i bezpłatne.

Schemat programów edycyjnych: importowanie materiałów, linia czasu: ścieżki wideo i dźwięku, monitor, okno efektów.

Podstawowe ustawienia: ustawienia projektu i eksportu.

Czy można zrobić dobry film smartfonem? Czym różnią się tańsze kamery od tych droższych? Dlaczego wśród filmowców popularne są cyfrowe aparaty fotograficzne? Dzięki wiedzy zdobytej w tym module odpowiesz sobie na pytanie: jaki sprzęt powinienem skompletować do swoich potrzeb.

Sprawdzisz też zawartość walizki filmowca, w której znajdą się takie urządzenia jak: obiektywy, mikrofony, statywy, stabilizatory, lampy, filtry, karty, baterie, kable i wiele innych akcesoriów.

Kamery: smartfony, kamery wideo, lustrzanki DSLR, bezlusterkowce.

Optyka: urządzenia z wymienną optyką i bez. Rodzaje obiektywów, zoomy i stałoogniskowe, stabilizacja optyczna, najważniejsze filtry. Jak pracować z obiektywami.

Stabilizacja: statywy, statywy naramienne, gimbale, slidery.

Pozostały osprzęt: torby, baterie, karty, kable, ładowarki i inne.

W tym module nauczysz się najważniejszych pojęć filmowych. Wiedza ta pozwoli Ci zrozumieć, że tworzenie wideo jest czymś dużo więcej niż poprawnym obsługiwaniem sprzętu: jest umiejętnością wpływania na wyobraźnię, myśli i emocje widzów – przy pomocy wielu różnych środków filmowych.

Punkt widzenia kamery: perspektywa żabia, niska, normalna, wysoka, ptasia.

Różne sposoby kadrowania: kadry totalne, szerokie, średnie, amerykańskie, bliskie, portret i detal.

Ruch obiektów i kamery: najazdy, odjazdy, transfokacja, panoramy i inne.

Opowiadanie obrazem: kadr – ujęcie – scena – sekwencja – film.

W tym module nauczysz się tworzyć historie za pomocą samych obrazów, sugestywnie przekazywać informacje i pokazywać własny punkt widzenia. Najpierw stworzysz scenopis krótkiego wideo, po czym staniesz za kamerą, aby zrealizować swój pomysł.

Opowiadanie obrazem: tworzenie scenopisu krótkiego wideo.

Tworzenie zdjęć w praktyce: panowanie nad planem zdjęciowym. Umiejętność operowania kamerą, poruszania się i przewidywanie zdarzeń.

Ustawienia techniczne sprzętu: jakość HD/4K, klatkaż, iso, przysłona, głębia ostrości, balans bieli.

Pracujesz na profesjonalnym sprzęcie, montując ujecia wcześniej nagrane przez siebie. W tym module nauczysz się w pełni korzystać z potencjału programów montażowych. Montując, samemu zobaczysz jak wszystkie elementy: ruch kamery, światło i dźwięki łączą się ze sobą w jedną całość. Po dodaniu plansz, napisów, animacji i muzyki ujrzysz swój gotowy profesjonalnie zrobiony materiał wideo.

Opowiadanie obrazem: montowanie ujęć i scen w jedną spójną sekwencję.

Dźwięk: rola muzyki i efektów dźwiękowych. Synchronizacja ścieżek.

Napisy, animacje, efekty: zakładanie masek, tworzenie napisów, dodawanie logotypów, dodawanie animacji i plansz.

Popularne formaty eksportu: Przygotowanie materiałów na potrzeby różnych mediów społecznościowych.

W tym module dowiesz się ważnych informacji prawnych: a więc kogo i kiedy możesz filmować, a także skąd brać legalne materiały audio i wideo potrzebne do tworzenia swoich produkcji.

Prawo: co wolno, a czego nie wolno filmować.

Umowy i licencje: Kwestie praw autorskich i praw do wizerunku. Banki legalnej muzyki, ujęć i grafik.

W tym module masz okazję doszkolić się w montażu wideo i audio na profesjonalnym sprzęcie. W czasie warsztatów zmontujesz dwa materiały: krótki reportaż oraz trailer filmowy. Sprawdzisz różne rozwiązania i triki stosowane przez profesjonalistów. Dowiesz się też, jak ważną rolę pełni montaż dźwięku oraz korekcja barwna.

Jest to moduł dla osób, które chcą uzyskać pogłębioną widzę o tym, jak najskuteczniej wykorzystać wideo w komunikacji reklamowej w social mediach. Nauczysz się, jak stworzyć scenariusz prostej reklamy wideo oraz w jaki sposób pokazywać swoje produkty, usługi lub idee językiem filmu. Podpowiemy Ci także, jak tworzyć krótkie, chwytliwe hasła, które urozmaicą Twój przekaz.

Czas znów stanąć za kamerą. Stworzenie kolejnego wideo będzie prostsze, bo masz już dużą wiedzę filmową i techniczną. W tym warsztacie możesz ustawić więcej świateł, bardziej zadbać o ruch kamery, kadrowanie i wszystkie inne elementy sugestywnego filmu promocyjnego.

W tym module połączysz wszystkie nagrane wcześniej ującia, doprowadzając swoją reklamę do końca. Realizacja  napisanego wcześniej scenariusza powinna ugruntować Twoją wiedzę i zwrócić uwagę na wszystkie – występujące w całym procesie – detale, które decydują o jakości końcowej. Film reklamowy to także okazja, aby uzmysłowić sobie ogromną moc przekazu wideo w promocji produktów, usług i idei w mediach społecznościowych.

Warunki

Szkolenie od podstaw, nie są potrzebne żadne umiejętności ani doświadczenie. Szkolenie kończy egzamin teoretyczny, sprawdzający nabyte umiejętności, a także w części praktycznej: stworzony przez Ciebie osobiści materiał wideo. Po zaliczeniu egzaminu otrzymasz Certyfikat sygnowany przez Fundację Rozwoju Kinematografii. Otrzymasz także materiały szkoleniowe w wersji drukowanej.

Organizator: Leon Studio – inicjator Cyfrowo Mocnych

Leon Studio to firma obecna w Polsce od roku 2002. Realizujemy filmy promocyjne, reklamowe, szkoleniowe, a także streamingi live. Produkujemy też reportaże, filmy dokumentalne i fabularne. Od wielu lat prowadzimy własne autorskie „Warsztaty na planie filmowym”.

Cyfrowo Mocni to system szkoleń, który stworzyliśmy w związku z gigantycznym rozwojem technologii: każdy z nas ma aparat fotograficzny i kamerę w swoim smartfonie, a brakuje prostych, krótkich szkoleń, jak tych narzędzi dobrze używać w biznesie.