Ekspert wideo / foto / transmisji live

Osiem intensywnych dni na zaaranżowanym planie wideo. Poznasz praktyczne tajniki wiedzy filmowej, nauczysz się, jak wymyślać i tworzyć proste reklamy, przejdziesz też pogłębiony kurs montażu, nauczysz się tworzyć profesjonalne transmisje na żywo, a także poznasz podstawy fotografii. Kurs przygotowujący do startu zawodowego lub do zdobycia nowych, pogłębionych kwalifikacji.
Kurs stacjonarny

Ekspert wideo / foto / transmisji live

 1. Cena z dofinansowaniem: 0 zł
  bez: 9 600 zł (150 zł/h)

 2. 64 godz. dydaktyczne

 3. Warsztaty – z użyciem profesjonalnego sprzętu

 4. Od podstaw

 5. Egzamin – tak
  Certyfikat – tak, drukowany
  Materiały szkoleniowe – tak, drukowane

 6. Dofinansowanie do 100 proc.

Czego się nauczysz?

Szczegółowe poznanie sprzętu foto, wideo i zagadnień technicznych związanych z produkcją wideo.

Poznanie różnych formatów filmów internetowych: wideo-zaproszeń, wywiadów, video-postów, materiałów promocyjnych, prostych reklamówek, filmów instruktażowych i innych.

Podstawy tworzenia krótkich scenariuszy wideo, a także koncepcji wizualnych i tekstów promocyjnych.

Nauka podstaw języka filmowego i opowiadania obrazem: kadry, ujęcia, ruch kamery, sekwencje filmowe.

Poznanie roli i podstawowych ustawień światła, dźwięku, a także prowadzenia osób występujących w wideo.

Nauka montażu filmowego: ścieżek wideo oraz audio. Animacje, podpisy, loga, dodawanie muzyki, komentarzy, efektów.

Poznanie popularnych formatów eksportu wideo.

Kwestie praw autorskich i praw do wizerunku. Publikowanie własnych prac w Internecie.

Korzystanie z banków ujęć wideo, fotografii, materiałów graficznych i muzyki.

Nauka zaawansowanych technik montażu wideo.

Poznanie popularnych platform platform do prowadzenia transmisji live.

Opanowanie umiejętności zainicjowania i poprowadzenia transmisji live z wykorzystaniem miksera wizyjnego i kilku kamer z dobrą jakością obrazu i dźwięku.

Umiejętność swobodnego występu przed kamerą w roli prowadzącego bądź eksperta.

Uniwersalne podstawy fotografii na użytek promocji marek: fotografowanie osób, produktów oraz wydarzeń.

Poznanie programów do edycji zdjęć fotograficznych.

Program

Zanim zaczniesz filmować, nauczysz się podstawowych reguł ustawiania kadrów. Zwrócimy uwagę na kompozycję, pierwszy, drugi i trzeci plan. Znajomość tych zasad to najważniejszy krok, aby Twoje wideo nabrało profesjonalnego wyglądu.

Kompozycja kadru: kompozycja otwarta, zamknięta, trójpodział, złoty podział, linie prowadzące i inne.

W filmie dźwięk jest równie ważny, a czasem nawet ważniejszy, niż obraz. Dlatego w czasie filmowania musisz zadbać o znakomitą jakość dźwięku. W czasie szkolenia poznasz różne rodzaje mikrofonów służących do pracy na planie wideo.

Urządzenia: mikrofony krawatowe, kierunkowe, przewodowe i bezprzewodowe, rekordery.

Rejestracja dźwięku: w warunkach dobrych / w warunkach trudnych. Nagranie jednej osoby oraz nagranie rozmowy kilku osób.

Aby Twój film był naprawdę świetny, musisz zrozumieć i opanować sposoby operowania światłem. W tym module dowiesz się jak i kiedy korzystać z dodatkowego oświetlenia, zrozumiesz znaczenie temperatury barwowej. Nauczysz się ustawiać lampy, poznając najbardziej popularne sposoby oświetlenia planu wideo.

Światło: rodzaje i charakterystyka oświetlenia: temperatura barwowa, światło miękkie – twarde.

Rodzaje lamp filmowych: reporterskie, studyjne, blendy, oświetlenie tradycyjne, a nowoczesne lampy LED.

Najczęstsze sposoby ustawienia świateł: jedno-, dwu-, trzy- i czteropunktowe oświetlenie planu.

Czas na wykorzystanie profesjonalnych kamer, mikrofonów, świateł i osprzętu. W tym ćwiczeniu wykorzystasz zdobytą wiedzę i nagrasz krótką wypowiedź osoby mówiącej do kamery. To często używany format wideo, może to być np. zaproszenia na event, zapowiedź promocji, krótki wywiad czy swobodna wypowiedź na dowolny temat.

A więc staniesz za kamerą jako operator, ustawisz kadr, wybierzesz tło, podłączysz mikrofon, ustawisz światła i przeprowadzisz całe nagranie.

Większość z profesjonalnych programów montażowych opiera się o ten sam schemat i bardzo podobny interfejs. Programy te wydają się bardzo skomplikowane, w rzeczywistości łatwo nauczyć się ich podstawowych funkcji i ustawień.

W tym module wykorzystasz nagrany przez siebie wywiad lub wypowiedź, dodasz muzykę, belkę z podpisem, logo i ujęcia przebitkowe ilustrujące temat. W ten sposób zrobisz swój pierwszy krótki film.

Montaż: najpopularniejsze programy do montażu – płatne i bezpłatne.

Schemat programów edycyjnych: importowanie materiałów, linia czasu: ścieżki wideo i dźwięku, monitor, okno efektów.

Podstawowe ustawienia: ustawienia projektu i eksportu.

Czy można zrobić dobry film smartfonem? Czym różnią się tańsze kamery od tych droższych? Dlaczego wśród filmowców popularne są cyfrowe aparaty fotograficzne? Dzięki wiedzy zdobytej w tym module odpowiesz sobie na pytanie: jaki sprzęt powinienem skompletować do swoich potrzeb.

Sprawdzisz też zawartość walizki filmowca, w której znajdą się takie urządzenia jak: obiektywy, mikrofony, statywy, stabilizatory, lampy, filtry, karty, baterie, kable i wiele innych akcesoriów.

Kamery: smartfony, kamery wideo, lustrzanki DSLR, bezlusterkowce.

Optyka: urządzenia z wymienną optyką i bez. Rodzaje obiektywów, zoomy i stałoogniskowe, stabilizacja optyczna, najważniejsze filtry. Jak pracować z obiektywami.

Stabilizacja: statywy, statywy naramienne, gimbale, slidery.

Pozostały osprzęt: torby, baterie, karty, kable, ładowarki i inne.

W tym module nauczysz się najważniejszych pojęć filmowych. Wiedza ta pozwoli Ci zrozumieć, że tworzenie wideo jest czymś dużo więcej niż poprawnym obsługiwaniem sprzętu: jest umiejętnością wpływania na wyobraźnię, myśli i emocje widzów – przy pomocy wielu różnych środków filmowych.

Punkt widzenia kamery: perspektywa żabia, niska, normalna, wysoka, ptasia.

Różne sposoby kadrowania: kadry totalne, szerokie, średnie, amerykańskie, bliskie, portret i detal.

Ruch obiektów i kamery: najazdy, odjazdy, transfokacja, panoramy i inne.

Opowiadanie obrazem: kadr – ujęcie – scena – sekwencja – film.

W tym module nauczysz się tworzyć historie za pomocą samych obrazów, sugestywnie przekazywać informacje i pokazywać własny punkt widzenia. Najpierw stworzysz scenopis krótkiego wideo, po czym staniesz za kamerą, aby zrealizować swój pomysł.

Opowiadanie obrazem: tworzenie scenopisu krótkiego wideo.

Tworzenie zdjęć w praktyce: panowanie nad planem zdjęciowym. Umiejętność operowania kamerą, poruszania się i przewidywanie zdarzeń.

Ustawienia techniczne sprzętu: jakość HD/4K, klatkaż, iso, przysłona, głębia ostrości, balans bieli.

Pracujesz na profesjonalnym sprzęcie, montując ujecia wcześniej nagrane przez siebie. W tym module nauczysz się w pełni korzystać z potencjału programów montażowych. Montując, samemu zobaczysz jak wszystkie elementy: ruch kamery, światło i dźwięki łączą się ze sobą w jedną całość. Po dodaniu plansz, napisów, animacji i muzyki ujrzysz swój gotowy profesjonalnie zrobiony materiał wideo.

Opowiadanie obrazem: montowanie ujęć i scen w jedną spójną sekwencję.

Dźwięk: rola muzyki i efektów dźwiękowych. Synchronizacja ścieżek.

Napisy, animacje, efekty: zakładanie masek, tworzenie napisów, dodawanie logotypów, dodawanie animacji i plansz.

Popularne formaty eksportu: Przygotowanie materiałów na potrzeby różnych mediów społecznościowych.

W tym module dowiesz się ważnych informacji prawnych: a więc kogo i kiedy możesz filmować, a także skąd brać legalne materiały audio i wideo potrzebne do tworzenia swoich produkcji.

Prawo: co wolno, a czego nie wolno filmować.

Umowy i licencje: Kwestie praw autorskich i praw do wizerunku. Banki legalnej muzyki, ujęć i grafik.

W tym module masz okazję doszkolić się w montażu wideo i audio na profesjonalnym sprzęcie. W czasie warsztatów zmontujesz dwa materiały: krótki reportaż oraz trailer filmowy. Sprawdzisz różne rozwiązania i triki stosowane przez profesjonalistów. Dowiesz się też, jak ważną rolę pełni montaż dźwięku oraz korekcja barwna.

Jest to moduł dla osób, które chcą uzyskać pogłębioną widzę o tym, jak najskuteczniej wykorzystać wideo w komunikacji reklamowej w social mediach. Nauczysz się, jak stworzyć scenariusz prostej reklamy wideo oraz w jaki sposób pokazywać swoje produkty, usługi lub idee językiem filmu. Podpowiemy Ci także, jak tworzyć krótkie, chwytliwe hasła, które urozmaicą Twój przekaz.

Czas znów stanąć za kamerą. Stworzenie kolejnego wideo będzie prostsze, bo masz już dużą wiedzę filmową i techniczną. W tym warsztacie możesz ustawić więcej świateł, bardziej zadbać o ruch kamery, kadrowanie i wszystkie inne elementy sugestywnego filmu promocyjnego.

W tym module połączysz wszystkie nagrane wcześniej ującia, doprowadzając swoją reklamę do końca. Realizacja  napisanego wcześniej scenariusza powinna ugruntować Twoją wiedzę i zwrócić uwagę na wszystkie – występujące w całym procesie – detale, które decydują o jakości końcowej. Film reklamowy to także okazja, aby uzmysłowić sobie ogromną moc przekazu wideo w promocji produktów, usług i idei w mediach społecznościowych.

Prowadzenie transmisji live z telefonu komórkowego jest dziecinnie proste. Minusem tej technologii jest jednak niestabilność transmisji, a co za tym idzie pogarszająca się jakość obrazu i dźwięku, szczególnie przy rejestracji dłuższych wydarzeń.

Gdy zaczynasz transmitować na profesjonalnym poziomie – na przykład przy użyciu kilku kamer albo na kilka platform jednocześnie – musisz skorzystać z technologii RTMP służącej do prowadzenia profesjonalnych transmisji online. Technologia ta zapewnia nieporównywalną stabilność, ale w zamian wymaga stosowania dobrego sprzętu i sprawdzonych rozwiązań.

W tym module dowiesz się, jak zakładać transmisje RTMP na najpopularniejszych kanałach: takich jak Facebook, YouTube, Zoom, Teams, Streamyard czy Restream.

W czasie zajęć przeprowadzimy próbną transmisję live na trzy kanały jednocześnie: grupę Facebook, kanał YouTube oraz stronę www. Do transmisji użyjemy technik filmowych, których nauczyliśmy się w poprzednich modułach: takich jak kadrowanie, profesjonalne oświetlenie obiektu i tła, podłączenie kilku źródeł dźwięku.

Do transmisji użyjemy trzech kamer, miksera wizyjnego, profesjonalnych mikrofonów i świateł. Podłączymy też zewnętrzne źródła obrazu, takie jak filmy i prezentacje, a także poprzez sieć komórkową połączymy się z gośćmi z zewnątrz. Całości dopełnią ładne grafiki typu overlay: plansze, wizytówki, logo. Realizacja taka przypomina pracę studia telewizyjnego, a efekty warte są włożonego wysiłku.

W czasach pandemii wypowiedzi do kamery stają się codziennością.  Dla osób, które nie przywykły do stawania przed obiektywem, łączy się to zazwyczaj ze sporym stresem.

W tym module nauczysz się wielu przydatnych umiejętności, a także w praktyce sprawdzisz, z czym łączą się takie wystąpienia. Zyskasz wiedzę praktyczną:  jak zaplanować scenariusz wypowiedzi, jak pokonać stres, jakiego używać języka, jaką stosować mowę ciała – a więc wszystko, aby dobrze wypadać przed kamerą. Techniki te przydadzą Ci się także wtedy, gdy nie planujesz własnych wystąpień, po to, aby umiejętnie poprowadzić innych.

Podstawowy kurs fotograficzny. W tym module korzystamy z wiedzy zdobytej podczas warsztatów dotyczących tworzenia wideo: takich jak kadrowanie czy ustawienie świateł. Fotografia jest zbliżona do filmu i na pozór może wydawać się prostsza. Jednak uzyskanie dobrego zdjęcia wymaga sporo wiedzy, umiejętności, a także innego sposobu myślenia. Nawet, gdy nastawisz swój aparat na tryb manualny, jest jeszcze sporo elementów, o których musisz wiedzieć. W czasie warsztatów będziesz pracować z lampami błyskowymi.

Każda profesjonalna fotografia wymaga procesu postprodukcji w programach graficznych. W tym module nauczysz się podstaw retuszu fotograficznego na przykładzie różnych typów zdjęć: twarzy, ciała, przyrody oraz fotografii reportażowej.

Warunki

Szkolenie od podstaw, nie są potrzebne żadne umiejętności ani doświadczenie. Szkolenie kończy egzamin teoretyczny, sprawdzający nabyte umiejętności, a także w części praktycznej: stworzony przez Ciebie osobiści materiał wideo. Po zaliczeniu egzaminu otrzymasz Certyfikat sygnowany przez Fundację Rozwoju Kinematografii. Otrzymasz także materiały szkoleniowe w wersji drukowanej.

Organizator: Leon Studio – inicjator Cyfrowo Mocnych

Leon Studio to firma obecna w Polsce od roku 2002. Realizujemy filmy promocyjne, reklamowe, szkoleniowe, a także streamingi live. Produkujemy też reportaże, filmy dokumentalne i fabularne. Od wielu lat prowadzimy własne autorskie „Warsztaty na planie filmowym”.

Cyfrowo Mocni to system szkoleń, który stworzyliśmy w związku z gigantycznym rozwojem technologii: każdy z nas ma aparat fotograficzny i kamerę w swoim smartfonie, a brakuje prostych, krótkich szkoleń, jak tych narzędzi dobrze używać w biznesie.